Strona główna Aktualności Wychowankowie i praca z młodzieżą, czyli zielonogórski patent na sukces

Wychowankowie i praca z młodzieżą, czyli zielonogórski patent na sukces

-

– Dobry trener, to taki trener, który potrafi wyszkolić zawodnika od początku do końca, czyli od przeprowadzenia naboru, prowadzenia zawodnika, wyszkolenia go i zdobycia tytułu mistrza Polski – tak w dużym skrócie Jan Krzystyniak, były żużlowiec i trener, charakteryzuje wzorowego szkoleniowca.

Reklama

Takim właśnie trenerem, o którym mówi Krzystyniak był Stanisław Sochacki. To pod jego wodzą zielonogórski Falubaz wygrywał ligę w latach 80.

– Siłą Falubazu w tamtym okresie byli wychowankowie, chłopacy z Zielonej Góry i okolicy. W 1981 roku i w następnym sezonie obroniliśmy tytuł mistrzowski. Później do zespołu coraz mocniej i odważniej wchodzili młodzi chłopacy, z którymi pracowali trenerzy Sochacki i Janek Grabowski. Mam tu na myśli cała plejadę zdolnej młodzieży – Błażejczak, Dudek, Szymkowiak, Molka, Michalak, Połubiński, Jasinowski. Było ich naprawdę wielu i co fajne, dostali szansę w lidze – wspomina Jan Krzystyniak.

Czytaj więcej  Lokomotiv Daugavpils rzuca wyzwanie Kolejarzowi Opole

Były mecze, w których obok Andrzeja Huszczy w plastronie Falubazu występowali młodzi żużlowcy – jak skład na zdjęciu na meczu w Gorzowie pod koniec lat 80.

Falubaz Zielona Góra przed meczem w Gorzowie Wlkp. (fot. x2 Archiwum Falubazu Zielona Góra)

Młodzież Falubazu w połowie lat 80-tych XX w.

– Część z tych chłopaków, wychowanków, już w 1985 zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski. Niektórzy mówią, że to było świetne pokolenie. Na pewno tak, ale główną rolę odgrywał trener, który potrafił ich wyselekcjonować, przekazać im wiedzę i umiejętności i rozsądnie prowadzić – uważa Jan Krzystyniak.

Czytaj więcej  Prezes Mrozek nie pęka: burzy i buduje, spada, awansuje (?)

Falubaz chyba drugi raz jeszcze nie doczekał takiego wysypu talentów, jak w latach 80. Owszem, pojawiały się talenty czystej wody – Piotr Protasiewicz czy Patryk Dudek, ale żeby 80 procent zespołu mogli stanowić wychowankowie i do tego, potrafiący wygrywać z najlepszymi, czego przykładem są sukcesy w połowie lat 80. Nie były to tylko sukcesy w lidze, ale równiez medale w młodzieżowych drużynowych mistrzostwach Polski, młodzieżowych mistrzostwach Polski w jeździe parami itd.

Jan Krzystyniak będzie naszym gościem w “Magazynie Żużel” i na naszym kanale You Tube i opowie m. in. o złotych latach Falubazu. Przy okazji, zapraszamy do subskrybowania naszego kanału na YT, a na pewno nie umkną Państwa uwadze materiały tam zamieszczane.

fot. Archiwum Falubazu Zielona Góra

Reklama


Must Read

Jason Doyle dojechał i zaczęli zgrupowanie

Zamiast Hiszpanii jest kurort wypoczynkowy w Boszkowie koło Leszna. Tam właśnie drużynowy mistrz Polski zorganizował swoją bazę na krótki integracyjno-treningowy rekonesans w ramach przygotowań...