Strona główna Ekstraliga Betard Sparta Wrocaław Koniec sprawy Maksa Drabika. Już wkrótce może startować

Koniec sprawy Maksa Drabika. Już wkrótce może startować

-

Rozmowa z Michałem Rynkowskim – dyrektorem Polskiej Agencji Antydopingowej

Sprawa Maksyma Drabika jest już definitywnie zamknięta?

Reklama

Tak. Termin składania odwołań właśnie minął. Chodzi o odwołania od decyzji Panelu Dyscyplinarnego POLADA, który w czerwcu podtrzymał swój wyrok nakładający na Maksyma Drabika karę 12 miesięcy zawieszenia, za przyjęcie zabronionej infuzji żylnej. Ja przypomnę, że odwołania mogły jeszcze złożyć: FIM, MKOL, oraz WADA, ale żadna z tych instytucji nie zdecydowała się na taki krok. Sprawa jest już zatem ostateczna i decyzja podjęta przez Panel Dyscyplinarny drugiej instancji, jest prawomocna.

Czytaj więcej  Mamy dla Was Vademecum kibica!!!

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Minął termin odwołania w sprawie Maksyma Drabika

Przypomnijmy. W 2019 roku, po finale PGE Ekstraligi (Unia LesznoSparta Wrocław) Drabik został wytypowany do kontroli antydopingowej. A ta potwierdziła infuzję żylną, czyli to, że przyjął wlew witaminowy. Co daje taka infuzja żylna, że aż roczne zawieszenie?

Jeżeli mówimy o gorącym i trudnym okresie przygotowawczym do sezonu, albo okresie intensywnych startów w lidze, to taka infuzja, mówiąc kolokwialnie, potrafi postawić człowieka na nogi. Zwłaszcza jeśli chodzi o regenerację organizmu. Nie jest to może taki doping sensu stricte, który zwiększa siłę, czy wytrzymałość człowieka, natomiast niewątpliwie poprawia dyspozycję. Stąd infuzje są traktowane jako metody zabronione. Co prawda od stycznia tego roku, podejście do infuzji zostało złagodzone przez Światową Agencję Antydopingową. Standardową karą, która grozi za przyjęcie tej metody, są dwa lata zawieszenia, natomiast wcześniej były to nawet cztery lata. W wyjątkowych sytuacjach, te dwa lata mogą być jednak zaostrzone, ale to kiedy udowodnimy, że zawodnik celowo stosuje tego rodzaju metodę.

Fakty są takie. Już 30 sierpnia Drabik może zacząć treningi, a od 30 października może startować.

Tak. Potwierdzam te daty.

Reklama


Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Must Read

Osłabiony GKM przyjeżdża do Leszna

W Lesznie bardziej żyją karami, jakie spadły na trenera Piotra Barona i toromistrza Jana Chorosia (pokłosie przygotowania toru na Fogo Unia - Betard Sparta),...